Poza Islandią

Norwegia

Norwegia to idealny wakacyjny kierunek, dla osób, które podczas urlopu chciałyby wypoczywać aktywnie. Piękna przyroda, malownicze fiordy, liczne wodospady, lofoty czyli „rajskie wyspy północy” zachwycą na pewno każdego, kto raz tu przyjedzie. To zdecydowanie kraj dla amatorów silnych przeżyć, punkty widokowe, trasy trekkingowe, rejsy promem, trasy rowerowe, zadowolą amatorów aktywnego wypoczynku, którzy chcą uciec przed miejskim zgiełkiem i zatłoczonymi plażami południa.

Pogoda w Norwegii

Pogodę w Norwegii można określić jednym słowem: zmienna. Wzdłuż wybrzeża czy nad fiordami jednego dnia o poranku może padać deszcz, a wczesnym popołudniem świecić piękne słońce. Dlatego wychodząc w trasę należy pamiętać zarówno o kurtce przeciwdeszczowej jak i o kremie z filtrem przeciwsłonecznym. W wakacje, w lipcu i sierpniu, temperatury są zbliżone do tych w Polsce. Natomiast ilość słonecznych dni jest zdecydowanie wyższa.

Dokąd pojechać?

Na pytanie „co kojarzy Ci się z Norwegią?” większość osób z pewnością odpowiedziałaby, że fiordy. Fiordy to długie, wąskie, polodowcowe zatoki wchodzące daleko w głąb kontynentu, często silnie rozgałęzione. Powstały na skutek działalności lodowca. Najwięcej fiordów znajduję się na zachodnim wybrzeżu państwa. Są to malownicze miejsca z licznymi wodospadami, które spływają po stromych zboczach, i z kolorowymi, niewielkimi domkami u podnóża. Woda w fiordach jest słabo zasolona, dzięki czemu jest przejrzysta i można w niej z łatwością wędkować. Fiordy są częstym celem pieszych wędrówek czy wycieczek rowerowych. Najpopularniejsze z nich Naroyfjord i Geirangerfjord są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Osoby spragnione silniejszych przeżyć powinny zdecydować się na wycieczkę po lodowcu. Na wędrówkę można wybrać się jedynie z doświadczonym, licencjonowanym przewodnikiem. Warto sprawdzić te organizowane po jęzorze Nigardsbreen części Jostedalsbreen, największego lodowca kontynentalnej Europy.

Jednym z najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Norwegii jest Archipelag Lofotów. Można tu znaleźć zarówno ośnieżone górskie szczyty, schodzące niemal do morza, małe rybackie osady jak i piaszczyste plaże. Urozmaiconą rzeźbę zawdzięczają ostatniemu zlodowaceniu. Po działaniu lodowca pozostała silnie rozczłonkowana linia brzegowa, osłonięte zatoczki i liczne, malownicze fiordy. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu Lofoty sprawiają wrażenie niedostępnych i dzikich. Największe wrażenie robią na turystach, którzy przybywają tu drogą morską, np. promem. Lofoty to również raj dla wędkarzy.

Będąc w Norwegii warto zwrócić uwagę na kościoły. Stavkirke – to tzw. kościoły słupowe (klepkowe), które zostały wybudowane w okresie między X a XIII wiekiem, gdy chrześcijaństwo mieszało się jeszcze z wiarą pogańską. Były budowane bez użycia gwoździ, posiadają liczne drewniane zdobienia. Jeden z takich kościołów – Świątynie Wang, można obejrzeć w Karpaczu. Dokąd została przewieziona z Norwegii.

Norweskie miasta.

Oslo to największe miasto Norwegii i zarazem stolica. Prom do Oslo pływa bezpośrednio z Polski. Warto dotrzeć tu drogą morska i stąd rozpocząć zwiedzanie. Oslo zachwyca przepięknym położenie, jest usytuowane nad brzegiem fiordu i otoczone górami, co sprawia, że przyroda jest tu na wyciągnięcie ręki. Poza fiordem warto zwiedzić Karl Johans gate – główną ulicę przy której znajduję się między innymi Pałac Królewski, poza tym Muzeum Muncha, gmach opery Operahuset, skocznię i Muzeum Narciarstwa oraz koniecznie Park Vigelanda i Muzeum Łodzi Wikingów.

Drugie co do wielkości miasto to Bergen, nazywane „bramą do fiordów”. Miejscem, które musi odwiedzić każdy turysta przyjeżdżający do Bergen jest zabytkowa dzielnica Bryggen wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, warto wybrać się na spacer tymi drewnianymi, malowniczymi uliczkami. Koniecznie trzeba wybrać się również na targ rybny.

Inne atrakcje.

Norwegia oferuje wiele atrakcji dla miłośników przyrody, w Parkach Narodowych, do których co ważne wstęp jest bezpłatny, poza pięknymi widokami, można też spotkać renifery, rosomaki, jelenie, łosie i rysie. Poza tym przyjeżdżając tu późną jesienią i zimą, można zobaczyć zorze polarną. Należy jej wyglądać między końcem września a końcem marca, pomiędzy godziną szóstą po południu a pierwszą w noc. Miłośników „nietypowych” atrakcji zachwycą liczne norweskie trole i Wikingowie :)

Jak dostać się do Norwegii?

Po pierwsze samolotem, jednak wkrótce loty będą najprawdopodobniej dużo droższe, ponieważ tanich przewoźników nie stać na nowe opłaty lotniskowe, które chcą wprowadzić Norwegowie, dlatego Ryainair i Wizzar rozważają zamknięcie lotów w tamtym kierunku. Ciekawą alternatywą dla podróży samolotem jest rejs promem do Oslo. Prom do Oslo odpływa z Polski. Więcej informacji znajdziemy tutaj:   http://www.stenaline.pl/trasy/oslo-frederikshavn

Tematy:

Natura / Turystyka - Ciekawe miejsca

Geotermalne Spa Blue Lagoon - Z serii atrakcje turystyczne Islandii

Kompleks Bule Lagoon (Błękitna Laguna), to jedna z największych atrakcji dla turystów wybierających się na Islandię. Jest także uznawany za jeden z najlepszych leczniczych ośrodków spa na świecie. Na­tio­nal Geo­gra­phic um...

Dynjandi Wodospad (Fjallfoss)

Dynjandi to opuszczone gospodarstwo. Jednak powyżej kryje się największy wodospad zachodnich fiordów i jeden z najpiękniejszych w Islandii, również o nazwie Dynjandi.Wodospad jest także znany pod inną nazwą jako wodospad Fj...

Porady / Co warto wiedzieć

Islandia przydatne informacje dla turystów

Wyspiarska Islandia może poszczycić się wieloma atrakcyjnymi dla turystów miejscowościami. Warunki do rozwoju turystyki są tu dość dobre, czemu sprzyja ciekawa przyroda i ciekawa budowa geologiczna Islandii. Islandia jest wyspą po...

test-nag

Zorza polarna to jedno z bardziej niezwykłych zjawisk atmosferycznych, a Islandia to odpowiednie i jedno z najlepszych miejsc do ujrzenia jej na własne oczy. Zorza polarna barwi niebo na wiele ko...