Natura / Turystyka - Ciekawe miejsca

Reykjavík to najdalej wysunięta na północ stolica świata, zwana jako Bay of Smoke, zadziwia o każdej porze roku. Stolica krainy lodu i ognia leży w w południowo-zachodniej Islandii, na południowym brzegu zatoki Faxa. Miasto zamieszkuje ponad 120 tysięcy Islandczyków, co stanowi około 1/3 całej populacji kraju.


Reykjavik

Reykjavik nocą

Obecnie to centrum działalności kulturalnej, gospodarczej i rządowej Islandii. To jest to jedno z najczystszych, najbardziej zielonych i najbezpieczniejszych miast na świecie.

 

Rejkiawik skuty lodem

 

Oryginalna nazwa to Reykjarvík z dodatkowym "r", które zniknęło z nazwy około 1800 roku. Uważa się, że miasto jest lokalizacją pierwszej stałej osady na Islandii, założonej przez norweskiego wikinga Ingólfura Arnarsona w 874 roku.

 

 

Miasto Rejkiawik

Reykjavik - kolorowa zabudowa miasta

Stolica Islandii oddalona jest tylko 45 minut jazdy samochodem od międzynarodowego lotniska w Keflaviku. To bardzo popularne miejsce na letni wypoczynek, a jeśli chcemy zobaczyć zorzę polarną - wybierzmy się tam zimą. Goście, bez względu na to, jak długo mają chęć tutaj pozostać, nie mogą przegapić okazji do zwiedzenia niedaleko oddalonych miejsc poza granicami miasta, gdzie natura wygrywa ze wszystkim.

Opery Harpa, Adres: Austurbakki 2, Reykjavík

 • Reykjavik znajdujący się na półwyspie, otacza kilka wzgórz, gdzie umiejscowione są wspaniałe punkty widokowe Moody Reykjanes i Esja.
  Pełny kolorów Rejkiawik jest gospodarzem międzynarodowych festiwali i imprez sportowych, a także centrum kultury i historii Islandii. W Rejkiawiku jest wiele muzeów opisujących prawie każdy aspekt historii tego kraju. Znajdują się również galerie i sale koncertowe goszczące sławnych artystów (National Opera i teatr)

Zabudowa Rejkiawik

Wielokrotnie nagradzane restauracje szczycą się rewelacyjnymi potrawami, w tym owocami morza. Życie w mieście tętni w dzień i w nocy.

Reykjavik

 

 • Perlan

Budynek Perlan to jeden z dwóch najbardziej znanych zabytków Reykjaviku leżący na wzgórzu Oskjuhlid Hill. Obok znajdują się zbiorniki z naturalnie podgrzaną ciepłą wodą dla miasta, nad nimi w szklanej kopule mieści się restauracja, widok stąd jest przepiękny. Wewnątrz budynku organizowane są targi rzemiosła i wystawy sztuki.

 

 • Hallgrímskirkja - kościół w Reykjavíku

Kościół pięknie wyrzeźbiony w betonu został ukończony w 1986 roku. Możemy wyjechać windą na sam szczyt kościoła, który wznosi się na wysokość 73 metrów, jest drugim po Smáratorg i 3 pod względem wysokości budynkiem Islandii.

 • Laugarvegur

Oryginalna i główna ulicy handlowa w Rejkiawiku. Tutaj mieszczą się dwa międzynarodowo urządzone centra handlowe Kringlan i Smaralind.

 • Stare Miasto Rejkiawik (Old Town)

Austurvollur to nazwa nadana placu na Starym Mieście w Rejkiawiku. Tutaj warto zobaczyć: kościół Domkirkja, Gmach Parlamentu i elegancki Hótel Borg w stylu art deco.

 • Stary Port

Oddzielony od portu handlowego, jest miejscem, z którego możemy się udać na wycieczkę/rejs podziwiania wielorybów . Zacumowane stare łodzie rybackie zapewniają wspaniałe możliwości fotograficzne.

 • Muzeum Narodowe - National Museum of Iceland (Adres: Suðurgata 41, Reykjavík, Islandia)
 • Dom Kultury i Muzeum Fotografii w Reykjaviku są również polecane.
 • Tjornin - Staw zwany jeziorem, położony w centrum miasta, tutaj znajduje się ładna fontanna, to ulubione miejsce odpoczynku ptaków.
 • Blue Lagoon

Błękitna laguna Islandia

Słynna Niebieska Laguna (gorące źródła) oddalona jest tylko 30 minut jazdy samochodem od stolicy, leży w otoczeniu surrealistycznego krajobrazu jak z Księżyca, a w powietrzu kłębi się para wodna. (więcej informacji o Blue Lagoon >> tutaj)

Tematy:

Natura / Turystyka - Ciekawe miejsca

Flatey w zatoce Breidafjordur

Gdzieś daleko w północno zachodniej części Islandii dotarliśmy do wyspy Flatey, dosłownie oznacza ona "płaską wyspę". Wioska leży w zatoce Breidafjordur. Stare domy, sklepy i budynki magazynowe na wyspie Flatey od...

Rezerwat przyrody Vatnsfjordur

Vatnsfjordur to rezerwat przyrody położony w regionie Zachodnich Fiordów. Szczególnie warto na niego zwrócić uwagę jeśli jesteśmy miłośnikiem ptaków. Znajduje się na północny-zachód od Breidafjordur na wybrzeżu Hjardarnes  północno-zachodniej Is...

Porady / Co warto wiedzieć

Światła północy. Zorza polarna na Islandii. Kiedy i gdzie ją zobaczyć? O czym warto wiedzieć?

Zorza polarna to jedno z bardziej niezwykłych zjawisk atmosferycznych, a Islandia to odpowiednie i jedno z najlepszych miejsc do ujrzenia jej na własne oczy. Zorza polarna barwi niebo na wiele ko...

Podróż samolotem z dzieckiem - porady

Wyprawa do Islandii w 99% przypadków wiąże się ze skorzystania z usług lotniczych. Jednak gdy chcemy zabrać ze sobą dzieci, powinniśmy wszystko skrupulatnie zaplanować - cały bieg podróży. W poniższym po...