O Islandii

Klimat na Islandii - temperatury, opady, wiatry

Islandia - kraj, którego nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza "Krainę Lodu" sprawia wrażenie, że to wiecznie zimne, wręcz lodowate miejsce. Jednak Islandia posiada umiarkowany klimat mimo, że leży w bliskim sąsiedztwie koła podbiegunowego.

Według powszechnie stosowanej klasyfikacji klimatów wg Köppena, Islandia znajduje się w zasięgu klimatu subarktycznego - w pobliżu południowego wybrzeża, tundry - na terenach górskich oraz wewnątrz kraju. Warto wspomnieć, że na klimat Islandii i wyższe temperatury niż oczekiwano, działają wpływy Prądu Północnoatlantyckiego (to ciepły prąd morski, jest przedłużeniem Golfsztromu i Prądu Antylskiego).

Wybierając się na Islandię, nie spodziewajmy się jednak upałów. Islandzkie lato jest dość krótkie i umiarkowanie chłodne, natomiast okres zimowy jest długi, ale bez wielkich mrozów. Latem dni są bardzo długie, słońce chowa się tylko na 3-4 godziny, natomiast zimą dzień trwa zaledwie parę godzin. Co ciekawe, na Islandii nie wyróżnia się ani klimatycznego lata (letnia średnia dobowa temperatura wynosi powyżej 15 C), ani klimatycznej zimy (średnia dobowa temperatura zimą schodzi poniżej 0 C.)

Nie zważając na porę roku na Islandii występują częste deszcze oraz wiatry. To może wydawać się nieprawdopodobne, a jednak średnia temperatura zimą w Reykjaviku jest równa średniej w Mediolanie, choć latem w stolicy Islandii temperatura jest niewątpliwie niższa. Należy nadmienić, że warunki klimatyczne na Islandii mogą być bardzo różne w zależności od regionu.

"Jeśli nie podoba Ci się aktualna pogoda , poczekaj tylko pięć minut", tak właśnie Islandczycy mawiają - to wskazuje na silną zmienność klimatu Islandii, to tutaj możemy od czasu do czasu doświadczyć czterech pór roku w jednym dniu: słońce i łagodną temperaturę; wietrzne, chłodne temperatury i deszcz; śnieg i temperatury poniżej zera stopni C.

Zmienność pogody w Islandii bezpośrednio wynika z jej lokalizacji. Islandia leży na granicy mórz Arktyki, pomiędzy zimnymi masami napływającego powietrza z Arktyki i ciepłymi masami z niższych szerokości geograficznych.

Na Islandii letni sezon turystyczny rozpoczyna się w ostatnich dniach maja, a kończy na początku września. W pierwszej połowie tego okresu słońce pozostaje nad horyzontem przez prawie 24 godziny, co sprzyja niedużym wahaniom temperatury w ciągu doby (niewielkie amplitudy dobowe temperatury w lecie). Gra świateł i cieni padających na góry, wulkaniczne pola lawy i lodowce daje niezapomniane przeżycie podziwiania unikalnego krajobrazu.

Podczas okresu letniego turyści powinni mieć przy sobie wiatrówkę, kurtkę przeciwdeszczową, gruby pulower (wełna lub sierść) i solidne buty do chodzenia. Podróżni, którzy wybierają się na kamping powinni zabrać ciepłą bieliznę termoaktywną i grube skarpetki, gumowe buty oraz ciepły śpiwór.

Sezon zimowy obfituje w długie ciemne noce i groźne zimowe sztormy. A jednak coraz więcej turystów przybywa na Islandię właśnie zimą. Jaki jest tego powód? Aby ujrzeć na własne oczy niesamowite, kolorowe światła zorzy polarnej (Aurora Borealis).

W Islandii zima trwa od października do późnych dni kwietnia. Zimy są na ogół łagodne jak na tą (północną) szerokość geograficzną. Na wybrzeżu średnie temperatury w styczniu oscylują wokół 0 ° C. Natomiast w centralnej części wyspy temperatura często utrzymuje się poniżej -10 ° C. Najniższe temperatury zimą występują w północnej części Islandii, na wyżynach i w górach na ogół w zakresie od -25 do -30 ° C. Najniższa odnotowana temperatura w historii to -39.7 ° C.

W Reykjavíku temperatura w styczniu kształtuje się od -10 ° C do +10° C, (najczęściej gdzieś w okolicach 0 ° C . Najchłodniej w Reykjaviku było w 1918 roku z rekordowym - 24,5 stopnia Celsjusza.

W czasie zimowym podróżni powinni zabrać ciepłe ubrania, ciepły płaszcz, rękawiczki itp. Islandia posiada wiele basenów, zwykle z geotermalnie gorącą wodą. Dlatego, w każdym sezonie turysta powinien zabrać kostium kąpielowy.

Dane klimatyczne Islandii - Temperatura, opady, dni słoneczne

Poniższe dane są oparte na długoterminowych prognozach pogody i zapisach klimatu. Są to wartości średnie dla Islandii. Północna część kraju i południowy wschód (Vatnajökull) jest chłodniejszy, natomiast południowo-zachodnia część Islandii jest cieplejsza, a obszary na północy są bardziej suche.

Średnia
maksymalna
temperatura (° C)

Średnia
minimalna
temperatura (° C)
Średnia liczba
godzin słonecznych
na dzień
Średnia liczba dni z opadami
na miesiąc

Średnia ilość opadów
mm
na miesiąc

Średnia temperatura w morzu (° C)
Styczeń -1 -7 1 16. 3
Luty -1 -5 2 14. 2
Marzec 1 -3 3 17 2
Kwiecień 4 -2 4 18 2
Maj 8 2 6 16. 3
Czerwiec 10 5 6 15 5
Lipiec 12. 7 6 16. 7
Sierpień 11. 6 5 17 8
Wrzesień 8 3 4 18 7
Październik 4 -1 2 20 5
Listopad 1 -3 1 18 4
Grudzień -1 -6 0 19 3
= 0-5 mm ● = 6-30 mm ● = 31-60 mm ● = 61-100 mm ● = 101-200 mm ● = Ponad 200 mm

Tabele klimatyczne są przydatne, ale nie dają ogólnego obrazu klimatu i możliwych warunków pogodowych w czasie rzeczywistym krótkookresowym. Poniższe dane są dla większej części Islandii. Jednak lokalne mogą występować odchylenia. Szanse letniej pogody są prawie zerowe w północnej części kraju, a także w wyższych regionach. Natomiast szansa na zimową aurę jest wysoka w rejonie północnym, na lodowcu Vatnajökull.

Szansa na
ciepłą
pogodę

Szansa na
zimną
pogodę
Szansa
długoterminowych
opadów
Szansa na
słoneczny dzień

Indeks UV

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień

źródło tabel:whatstheweatherlike.org

Wiatry, burze pyłowo-piaskowe i błyskawice

  • Islandia to wietrzny kraj, wiatr przeważnie wieje od wschodu na zachód. Zdarza się jednak, że na Islandii praktycznie w ogóle nie wieje - to zasługa niżów barycznych. Zazwyczaj częściej wieje na obszarach górskich, ale cechy topograficzne mogą nasilić wiatry i powodować silne podmuchy w obszarach nizinnych. Prędkość wiatru na nizinach osiąga 18 m/s w ciągu 10-20 dni w roku, jednak w górach ta liczba dni wzrasta do 50 w roku. Szczególne środki ostrożności w trakcie silnego wiatru należy zachować podczas jazdy samochodem.
  • Wczesnym latem w suchych obszarach górzystych na północ od lodowca Vatnajökull możemy również spotkać burze piaskowo-pyłowe.
  • Burza z piorunami jest wyjątkowo rzadka na Islandii (średnio mniej niż 5 burz rocznie w południowej części wyspy). Występują najczęściej we wczesnym lub późnym okresie letnim. Błyskawice natomiast można zaobserwować podczas wysypu popiołów i erupcji wulkanów.

 

Tematy:

Natura / Turystyka - Ciekawe miejsca

Latrabjarg

Najbardziej oddalone miejsce na zachód w Europie to urwisko Latrabjarg na Islandii - to wielki dom dla ptaków. Linia kilku klifów liczy aż 14 kilometrów długości, a ich wysokość to po...

Wyspa Vigur

Maskonury, edredony (kaczka edredonowa), nurzyki, rybitwy arktyczne występują na tej wyspie i są jak magnes, i wszystkie ptaki występują w licznych gromadach. Wyspa Vigur to wyspa ptaków. Rzeczywiście, ja...

Porady / Co warto wiedzieć

Odległości drogowe w Islandii pomiędzy miastami

Islandia ma dobrze rozwiniętą sieć dróg między głównymi miastami. Na wyspie jest około 13 tys. km dróg, z czego 8 tys. z nich klasyfikuje się jako drogi główne. Na Islandii pa...

Podróż samochodem po Islandii i Golden Circle

Podczas zwiedzania Islandii samochodem, należy pamiętać o surowości klimatu, dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz  o gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych niezależnie od pory roku. W Islandii wiele dróg to drogi nieutwardzone sz...