To jedne z najczęściej zadawanych pytań, a odpowiedź wcale nie należy do łatwych. Islandia to kraj mocno zróżnicowany pod względem charakteru, przyrody, a pogoda jest jedyna w swoim rodzaju.
Na Islandii występują cztery pory roku (niektóre źródła podają tylko lato i zimę), to czasem trudno zauważyć różnicę, pogoda zmienia się cały czas, co dobrze oddaje znane powiedzenie "Kiedy jesteś w Islandii, a pogoda nie podoba się, poczekaj 5 minut." Warto wiedzieć, że na Islandii, z uwagi na fakt bliskiej odległości od bieguna północnego, długość dnia znacząco różni się w zależności od pory roku. Np. w stolicy Reykjaviku na początku stycznia słońce wstaje o około 11:30, a na początku lipca o 3:00!, (odpowiednio zachód słońca: 16:00 i 24:00 ), a czym dalej na północ różnice są jeszcze większe.
Islandia faktycznie cieszy się znacznie łagodniejszym klimatem niż sama nazwa na to wskazuje (lodowa kraina). Klimat Islandii częściowo łagodzi oddziaływanie Golfsztromu (Prąd Zatokowy), który płynie wzdłuż zachodniej i południowej części Islandii, niosąc ciepło nawet z Karaibów! Niestety jednak, oznacza to również, że łagodne atlantyckie powietrze zostaje zmieszane z zimnym arktycznym powietrzem pochodzącym z północy co powoduje nagłe i częste zmiany pogody. Trzeba jednak przyznać, że na Islandii, nawet latem nie jest upalnie (pomiędzy czerwcem, a sierpniem średnia temperatura w dzień to 12°C - 15°C, choć zdarzają się wahania od 5°C - 25°C!, w nocy ok. 5 °C), a wiatr hula przez cały rok (w zimie zdecydowanie mocniej). Jeśli planujesz odwiedzić wyspę w chłodniejszych miesiącach, średnia temperatura zimą wynosi około 0°C. Dla lubiących wakacje w ciepłych klimatach polecamy Portugalię, Albanię, Grecję czy Dubaj, a podróż na Islandię to coś więcej niż wakacje.
Sezon turystyczny na Islandii:
Na Islandię możemy jechać o dowolnej porze roku. Warto jednak zastanowić się co będzie naszym głównym celem podróży i pod tym względem dobrać porę. Warto podkreślić, że Islandia zimą, a Islandia latem to tak naprawdę dwie różne wyspy.
Wybierając się na Islandię w okresie letnim, cała wyspa stoi przed nami otworem (drogi są przejezdne, placówki otwarte), a białe noce dodają energii. Jeśli decydujemy się na piesze wędrówki (np. po lodowcu), bliski kontakt z wulkanami, obcowanie z przyrodą, podziwianie kwiatów czy chcemy zobaczyć wieloryby lub piękne ptaki (np. maskonury na urwisku Látrabjarg) - wybierzmy lato (czerwiec, lipiec). To też dobry termin dla wyprawy rowerowej i samochodowej. Wtedy nie tylko droga nr 1 wokół kraju jest przejezdna, ale także te biegnące w głąb wyspy (np. Landmannalaugur).
Zimą jak można się domyślać, cała Islandia tonie w bieli, wtedy jednak uważajmy na zdradliwą pogodę. Zima to odpowiedni czas na przejażdżki na skuterach śnieżnych, szusowanie na nartach czy snowboardzie, zwiedzanie jaskiń lodowych czy podziwianie fok na lagunie lodowej Jokulsarlon. Jednak prawdziwym magnesem tego okresu jest możliwość zobaczenia na własne oczy zorzy polarnej. Zima to okres mniej zatłoczony, z mniejszą liczbą turystów, mniejszymi kolejkami i niższymi cenami, co dla wielu może być dużą zaletą.
Gdy naszym celem będą wycieczki po lodowcu najlepiej wybrać się pod koniec kwietnia lub w drugiej części października (lód jest twardy, a występowanie szczelin jest najmniej prawdopodobne).
Oczywiście, Islandia to kraina gorących kąpieli w źródłach geotermalnych (najbardziej znane Blue Lagoon niedaleko Reykjaviku) - pod tym względem okres wyprawy nie ma znaczenia (poza tymi w interiorze).
Najbardziej popularny okres letni jest prawie dwukrotnie droższy od pozostałych miesięcy, a pomimo to, o rezerwację w hotelach w tym czasie nie jest łatwo (najlepiej działać z dużym wyprzedzeniem). Natomiast najtańszy miesiąc to luty. Jeśli chcemy pójść na kompromis wybierzmy się w okolicach września, ceny będą niższe a pogoda jeszcze całkiem dobra.
Na pierwszą wycieczkę proponujemy mimo wszystko okres letni (od czerwca do sierpnia, lub wrzesień - niższe ceny) - wtedy Islandia jest przyjemna i przyjazna. Wtedy też mamy pewność, że dotrzemy wszędzie, dzień jest bardzo długi, a przy okazji możemy wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych i festiwalach.
Islandia to miejsce życzliwych, pogodnych ludzi, malowniczych fiordów, przepięknych jezior, wodospadów czy gejzerów i wulkanów. Islandię warto zobaczyć - pieszo, rowerem czy samochodem, przemierzyć ją wzdłuż i wszerz!
Geotermalne Spa Blue Lagoon - Z serii atrakcje turystyczne IslandiiKompleks Bule Lagoon (Błękitna Laguna), to jedna z największych atrakcji dla turystów wybierających się na Islandię. Jest także uznawany za jeden z najlepszych leczniczych ośrodków spa na świecie. National Geographic um... |
Wędkarstwo w Islandii Zachodnie fiordyNa północno-zachodnich kresach Islandii, wśród kamienistych górskich pustkowi i porażających swym ogromem fiordów leży mała rybacka wioska Sudureyri. Osada jest obecnie połączona ze światem długim wykutym w skałach tunelem, ale ni... |
Odległości drogowe w Islandii pomiędzy miastamiIslandia ma dobrze rozwiniętą sieć dróg między głównymi miastami. Na wyspie jest około 13 tys. km dróg, z czego 8 tys. z nich klasyfikuje się jako drogi główne. Na Islandii pa... |
Podstawowe zwroty w różnych językachNie mamy pewności, czy kiedyś nie przydarzy nam się sytuacja powiedzenia kilku słów w obcym języka, na przykład w przypadku zgubienia się. Niestety nie wszyscy mieszkańcy danego kraju będą mówić bi... |