O Islandii

Klimat na Islandii - temperatury, opady, wiatry

Nazwa Islandia daje wrażenie, że to wiecznie zimne miejsce. Islandia posiada umiarkowany klimat pomimo, że leży w sąsiedztwie koła podbiegunowego.

Według najpowszechniej stosowanej klasyfikacji klimatów wg Köppena Islandia posiada klimat subarktyczny w pobliżu południowego wybrzeża i tundry na terenach górskich oraz wewnątrz kraju. Wyspa leży na ścieżce Prądu Północnoatlantyckiego, co czyni klimat bardziej łagodnym, niż oczekiwano.

Wybierając się na Islandię, nie spodziewajmy się upałów. Islandzkie lato jest dość krótkie i umiarkowanie chłodne, natomiast okres zimowy jest długi, ale bez wielkich mrozów. Latem dni są bardzo długie, słońce chowa się tylko na 3-4 godziny, natomiast zimą dzień trwa zaledwie parę godzin. Co ciekawe, na Islandii nie wyróżnia się ani klimatycznego lata (średnia dobowa temperatura powyżej 15 C), ani klimatycznej zimy (średnia dobowa temperatura poniżej 0 C.)

Nie zważając na porę roku na Islandii występują częste deszcze oraz wiatry.

To może wydawać się dziwne, jednak średnia temperatura zimą w Reykjaviku jest równa średniej Mediolanu, chociaż w lecie temperatura jest niewątpliwie niższa. Jednak warunki klimatyczne mogą się bardzo różnić co od regionu.

"Jeśli nie podoba Ci się aktualna  pogoda , poczekaj tylko pięć minut", tak właśnie Islandczycy mawiają - to wskazuje na silną zmienność klimatu Islandii, gdzie można od czasu do czasu doświadczyć cztery pory roku w jeden dzień: słońce i łagodną temperaturę; wietrzne, chłodne temperatury i deszcz; śnieg i temperatury poniżej zera stopni C.

Zmienność pogody w Islandii bezpośrednio wynika z jej lokalizacji Islandia leży na granicy mórz Arktyki,  pomiędzy zimnymi masami napływającego powietrza z Arktyki i ciepłymi masami z niższych szerokości geograficznych.

Na Islandii letni sezon turystyczny zaczyna się od końca maja do a kończy na początku września. W pierwszej połowie tego okresu słońce pozostaje nad horyzontem przez prawie 24 godzin, a gra światła i cieni na góry, pola lawy i lodowców dają ciągle zmieniającym się krajobrazem.

Podczas okresu letniego turyści powinni mieć przy sobie wiatrówkę, przeciwdeszczową, gruby pulower (wełna lub sierść) i solidne buty do chodzenia. Podróżni, którzy wybierają się na kamping powinni do wnętrza zabrać ciepłą bieliznę i skarpetki, buty gumowe i ciepły śpiwór.

Sezon zimowy obfituje w długie noce i ostre zimowe sztormy. Jednak licznie występujące zorze polarne na Islandii (Aurora Borealis) występujące na jasnym niebie w nocy przyciąga coraz większą liczbę turystów.

W Islandii zima trwa od października do późnego kwietnia.  Zimy są na ogół łagodne jak na tą (północną) szerokość geograficzną.  Na wybrzeżu średnie temperatury w styczniu oscylują wokół 0 ° C. Natomiast w centralnej części wyspy temperatura często utrzymuje się poniżej -10 ° C. Najniższe temperatury zimą występują w północnej Islandii, na  wyżynach i w górach na ogół w zakresie od -25 do -30 ° C. Najniższa odnotowana temperatura w historii to  -39.7 ° C.

W Reykjavíku temperatura w styczniu kształtuje się od -10 ° C do +10° C, (najczęściej gdzieś w okolicach 0 ° C . Najchłodniej w Reykjaviku było w 1918 roku z rekordowym - 24,5 stopnia Celsjusza.

W czasie zimowym podróżni powinni zabrać ciepłe ubrania, ciepły płaszcz, rękawiczki itp. Islandia posiada wiele basenów, zwykle z geotermalnie podgrzewaną wodą. Stąd w każdym sezonie turysta powinien zabrać kostium kąpielowy.

Dane klimatyczne
Poniższe dane są oparte na długoterminowej pogodzie i na zapisach klimatu. Są to wartości średnie dla Islandii. Północna część kraju i południowy wschód (Vatnajökull) jest chłodniejsza. Południowo-wschodnia część jest lekko wilgotna. Południowo-zachodnia część Islandii jest cieplejsza i północne obszary są bardziej suche.

średnia
maksymalny
Temperatura (° C)

średnia
minimum
Temperatura (° C)
średnia
godzin słonecznych
za dzień
średnia liczba dni z opadem
na miesiąc
średnia
mm opadów
na miesiąc
średnia
morze
Temperatura (° C)
Styczeń -1 -7 1 16. 3
Luty -1 -5 2 14. 2
Marzec 1 -3 3 17 2
Kwiecień 4 -2 4 18 2
Maj 8 2 6 16. 3
Czerwiec 10 5 6 15 5
Lipiec 12. 7 6 16. 7
Sierpień 11. 6 5 17 8
Wrzesień 8 3 4 18 7
Październik 4 -1 2 20 5
Listopad 1 -3 1 18 4
Grudzień -1 -6 0 19 3
= 0-5 mm ● = 6-30 mm ● = 31-60 mm ● = 61-100 mm ● = 101-200 mm ● = Ponad 200 mm

Tabele klimatyczne są przydatne, ale nie dają ogólnego obrazu klimatu i możliwych warunków pogodowych w czasie rzeczywistym krótkookresowym. Poniższe dane są dla większej części Islandii. Jednak lokalne mogą występować odchylenia. Szanse letniej pogody są prawie zerowe, w północnej części kraju, a także w wyższych regionach. Szanse zimowej aury są wyższe w północnej części kraju, w Vatnajökull.

szansa
(gorąco)
pogoda

szansa
(zimno)
pogoda
szansa
długoterminowy
opadów
szansa
słoneczny dzień

Indeks UV

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień

źródło tabel:whatstheweatherlike.org

Wiatry, burze pyłowo-piaskowe i błyskawice

  • Islandia to wietrzny kraj, a wiatr przeważnie wieje od wschodu na zachód. Zdarza się także, że na Islandii praktycznie w ogóle nie wieje - to zasługa niży barycznych. Zazwyczaj częściej wieje na obszarach górskich, ale cechy topograficzne mogą nasilić wiatry i powodować silne podmuchy w obszarach nizinnych. Prędkość wiatru na nizinach osiąga 18 m/s w ciągu 10-20 dni w roku, jednak w górach liczba dni wzrasta do 50 w roku. Szczególne środki ostrożności w trakcie silnego wiatru należy zachować podczas jazdy samochodem.
  • Wczesnym latem w suchych obszarach górzystych na północ od lodowca Vatnajökull możemy również spotkać burze piaskowo-pyłowe.
  • Burza z piorunami jest wyjątkowo rzadka na Islandii (średnio mniej niż 5 burz rocznie w południowej części wyspy). Występują najczęściej we wczesnym lub późnym okresie letnim. Błyskawice natomiast można zaobserwować podczas wysypywania popiołów i erupcji wulakonów.

 

Tematy:

Porady / Co warto wiedzieć

Odległości drogowe w Islandii pomiędzy miastami

Islandia posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg między głównymi miastami.  Na wyspie jest około 13 tys. km dróg , z czego ok. 8 tys. km należy do klasyfikacji jako drogi główne. Du...

Podróż samochodem po Islandii i Golden Circle

Podczas zwiedzania Islandii samochodem należy pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych niezależnie od pory roku. W Islandii jest wiele dróg nie ut...

Natura / Turystyka - Ciekawe miejsca

Do Islandii o każdej porze roku

Islandia to szeroki wachlarz doświadczeń dla podróżników, niezależnie od tego, kiedy ją odwiedzimy. Każda pora roku ma swój niepowtarzalny urok,  zawsze istnieje możliwość, aby doświadczać nowych doznań, odkryć piękno i ...

Latrabjarg

Najbardziej oddalone miejsce na zachód w Europie to urwisko Latrabjarg. Klify wszystkich skał w Latrabjarg, są domem dla ptaków. Ten zachodni obszar Islandii jest naprawdę linią kilku klifów 14 km...