Wydarzenia

Paweł Kukiz wygrywa wśród emigrantów - wybory prezydenckie 2015r.

„Wybierz swojego prezydenta!” – takim hasłem serwis Poloniusz zachęcał użytkowników do wzięcia udziału w przedwyborczej sondzie. 1408 respondentów (emigranci i ludzie mieszkający w Polsce, ale szukający pracy za granicą) wskazało swojego faworyta. Ponad 1/3 z nich zadecydowała, że chce powierzyć funkcję głowy państwa Pawłowi Kukizowi.

 – Tak wysoki wynik Pawła Kukiza nie powinien zaskakiwać – tłumaczy Łukasz Kuncewicz, szef serwisu Poloniusz. – Emigranci i ludzie zmuszeni do szukania pracy za granicą to grupa niezadowolonych i dla nich kandydat tak antysystemowy jak Paweł Kukiz wydaje się naturalnym wyborem. Zwróćmy uwagę, że Kukiz, razem z kolejnym kandydatem spoza parlamentarnego establishmentu, Januszem Korwin-Mikkem, zdobyli łącznie 50% głosów. To sygnał dla Polski, że jeśli chce sprowadzić emigrantów z powrotem lub choćby zatrzymać obecną falę emigracji, to musi poszukać rozwiązań innych niż proponowane przez dwie największe partie.

Wyniki sondy pokazują różnice między głosującymi w zależności od tego, czy mieszkają już na emigracji, czy dopiero chcą wyjechać z kraju:

 

 

Wśród osób, które dopiero chcą wyjechać, na drugim miejscu z wyraźną przewagą plasuje się Andrzej Duda, a wśród emigrantów – Bronisław Komorowski (w tym przypadku różnica pomiędzy drugim a trzecim miejscem jest niewielka).

– Prawdopodobnie jest to związane z dwoma czynnikami. Po pierwsze, za granicą temat polskości, ojczyzny, narodu ma mniejszą siłę oddziaływania niż w Polsce, stąd popularność Andrzeja Dudy może maleć. Po drugie, media za granicą nie poświęcają wyborom w Polsce dużo uwagi, dlatego emigranci mogą być bardziej przywiązani do kandydatów, których już znają. Paweł Kukiz ma mocny przekaz, którym potrafił się przebić przez tę przeszkodę – Andrzejowi Dudzie wychodzi to nieco gorzej. – dodaje szef Poloniusza.

Respondenci sondy mogli również złożyć życzenia przyszłemu prezydentowi. Najczęściej wspominali o kwestii legalizacji marihuany, obniżenia wieku emerytalnego, likwidacji umów śmieciowych czy też o większych karach dla pijanych kierowców. Respondenci życzyli także swojemu kandydatowi: „Żeby po wyborze na prezydenta realizował i wprowadzał w życie wszystkie obietnice i postulaty dla ludzi, którzy na niego głosowali i dzięki którym został prezydentem”. Pisali: „Postaw Polskę na nogi”, „Pracuj dla ludzi, szanuj kraj” i „Dbaj o naród polski, a nie o swoją kieszeń”.

 

Sonda została przeprowadzona w dniach 23.04.2015 r. – 04.05.2015 r., na grupie 1408 respondentów (877 Polaków mieszkających i pracujących poza Polską oraz 531 mieszkających w Polsce i myślących o wyjeździe do pracy za granicę).

 

Porady / Co warto wiedzieć

Islandia przydatne informacje dla turystów

Wyspiarska Islandia może poszczycić się wieloma atrakcyjnymi dla turystów miejscowościami. Warunki do rozwoju turystyki są tu dość dobre, czemu sprzyja ciekawa przyroda i ciekawa budowa geologiczna Islandii. Islandia jest wyspą ...

Kiedy jest najlepszy czas, aby odwiedzić Islandię? Co warto zabrać ze sobą?

Kiedy najlepiej pojechać na Islandię? Jakie są pory roku w Islandii? Jaka jest islandzka pogoda? Co warto wiedzieć przed wyjazdem?  Kiedy możemy zobaczyć piękne maskonury, kiedy zorzę polarną, a kiedy sł...

Natura / Turystyka - Ciekawe miejsca

Wyspa Vigur

Maskonury, edredony (kaczka edredonowa), nurzyki, rybitwy arktyczne występują na tej wyspie i są jak magnes, i wszystkie ptaki występują w licznych gromadach. Wyspa Vigur to wyspa ptaków. Rzeczywiście, ja...

Latrabjarg

Najbardziej oddalone miejsce na zachód w Europie to urwisko Latrabjarg. Klify wszystkich skał w Latrabjarg, są domem dla ptaków. Ten zachodni obszar Islandii jest naprawdę linią kilku klifów 14 km...