Wydarzenia

Paweł Kukiz wygrywa wśród emigrantów - wybory prezydenckie 2015r.

„Wybierz swojego prezydenta!” – takim hasłem serwis Poloniusz zachęcał użytkowników do wzięcia udziału w przedwyborczej sondzie. 1408 respondentów (emigranci i ludzie mieszkający w Polsce, ale szukający pracy za granicą) wskazało swojego faworyta. Ponad 1/3 z nich zadecydowała, że chce powierzyć funkcję głowy państwa Pawłowi Kukizowi.

 – Tak wysoki wynik Pawła Kukiza nie powinien zaskakiwać – tłumaczy Łukasz Kuncewicz, szef serwisu Poloniusz. – Emigranci i ludzie zmuszeni do szukania pracy za granicą to grupa niezadowolonych i dla nich kandydat tak antysystemowy jak Paweł Kukiz wydaje się naturalnym wyborem. Zwróćmy uwagę, że Kukiz, razem z kolejnym kandydatem spoza parlamentarnego establishmentu, Januszem Korwin-Mikkem, zdobyli łącznie 50% głosów. To sygnał dla Polski, że jeśli chce sprowadzić emigrantów z powrotem lub choćby zatrzymać obecną falę emigracji, to musi poszukać rozwiązań innych niż proponowane przez dwie największe partie.

Wyniki sondy pokazują różnice między głosującymi w zależności od tego, czy mieszkają już na emigracji, czy dopiero chcą wyjechać z kraju:

 

 

Wśród osób, które dopiero chcą wyjechać, na drugim miejscu z wyraźną przewagą plasuje się Andrzej Duda, a wśród emigrantów – Bronisław Komorowski (w tym przypadku różnica pomiędzy drugim a trzecim miejscem jest niewielka).

– Prawdopodobnie jest to związane z dwoma czynnikami. Po pierwsze, za granicą temat polskości, ojczyzny, narodu ma mniejszą siłę oddziaływania niż w Polsce, stąd popularność Andrzeja Dudy może maleć. Po drugie, media za granicą nie poświęcają wyborom w Polsce dużo uwagi, dlatego emigranci mogą być bardziej przywiązani do kandydatów, których już znają. Paweł Kukiz ma mocny przekaz, którym potrafił się przebić przez tę przeszkodę – Andrzejowi Dudzie wychodzi to nieco gorzej. – dodaje szef Poloniusza.

Respondenci sondy mogli również złożyć życzenia przyszłemu prezydentowi. Najczęściej wspominali o kwestii legalizacji marihuany, obniżenia wieku emerytalnego, likwidacji umów śmieciowych czy też o większych karach dla pijanych kierowców. Respondenci życzyli także swojemu kandydatowi: „Żeby po wyborze na prezydenta realizował i wprowadzał w życie wszystkie obietnice i postulaty dla ludzi, którzy na niego głosowali i dzięki którym został prezydentem”. Pisali: „Postaw Polskę na nogi”, „Pracuj dla ludzi, szanuj kraj” i „Dbaj o naród polski, a nie o swoją kieszeń”.

 

Sonda została przeprowadzona w dniach 23.04.2015 r. – 04.05.2015 r., na grupie 1408 respondentów (877 Polaków mieszkających i pracujących poza Polską oraz 531 mieszkających w Polsce i myślących o wyjeździe do pracy za granicę).

 

Porady / Co warto wiedzieć

Podstawowe zwroty w różnych językach

Nie mamy pewności, czy kiedyś nie przydarzy nam się sytuacja powiedzenia kilku słów w obcym języka, na przykład w przypadku zgubienia się. Niestety nie wszyscy mieszkańcy danego kraju będą mówić ...

Światła północy. Zorza polarna na Islandii. Kiedy i gdzie ją zobaczyć? O czym warto wiedzieć?

Zorza polarna to jedno z bardziej niezwykłych zjawisk atmosferycznych, a Islandia to odpowiednie i jedno z najlepszych miejsc do ujrzenia jej na własne oczy. Zorza polarna barwi niebo na wiele ko...

Natura / Turystyka - Ciekawe miejsca

Raudisandur

Raudisandur (is.Rauðisandur) lub (Red Sand), to właśnie plaża z czerwonego piasku. W zatoce Breidafjordur leży plaża kompletnie piaskowa. Rozciąga się na długość ok 10km . Te wspaniałe barwy piasku ró...

Dynjandi Wodospad (Fjallfoss)

Dynjandi to opuszczone gospodarstwo. Jednak powyżej kryje się największy wodospad zachodnich fiordów i jeden z najpiękniejszych w Islandii, również o nazwie Dynjandi.Wodospad jest także znany pod inną nazwą jako wodospad Fj...